På polar-eventyr med Amundsen i Søllested
Ekspedition med norske Amundsen i spidsen. Foto: sf-film
sf-film
Den norske eventyrer og opdagelsesrejsende Roald Amundsens liv oprulles i filmen Amundsen, som vises i Søllested Bio fra torsdag 6. juni.
Filmen Amundsen fortæller historien om den norske opdagelsesrejsende Roald Amundsen. Og det er en spændende historie, som biografgængerne i Søllested kan se første gang torsdag 6. juni klokken 19.30.
Filmen omhandler den verdenskendte polarforskers liv, blandt andet hans skelsættende rejse til sydpolen, hans forskellige romantiske forhold og stridighederne med hans bror og pengemand, Leon.
Roald Amundsen, som levede fra 1872 til 1928, er mest kendt for at have fundet Nordvestpassagen og for at lede den ekspedition, der som den første nåede frem til Sydpolen.
Gode kræfter
Roald Amundsen spilles af Pål Sverre Hagen, kendt fra "Flaskepost fra P", "Max Manus" og "Kon-Tiki".
Katherine Waterston, kendt fra "Fantastiske skabninger" og "Alien: Covenant", medvirker også som Amundsens forlovede Bess Magids.
Instruktøren Espen Sandberg har tidligere stået bag film som den Oscar-nominerede "Kon-Tiki".
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker