Pandekager og julehygge i Nakskovs gader

På en tur gennem gaderne kan man støde på selveste julemanden. Foto: Jan Knudsen

Nyd hjemmelavede æbleskiver og nybagte pandekager i Nygade i weekenden.

Offentliggjort Sidst opdateret

Så står 4. søndag i advent for døren og dermed også den sidste weekend før jul. Det bliver fejret med julehygge rundt om i Nakskov.

Julemandens værksted holder åbent, juletoget Futte kører rundt i gågaden, skonnerten Johanne indbyder til julehygge under dæk og i butikkerne er der åbent både lørdag og søndag fra klokken 10 til 15.

Nybagte pandekager

Har du lyst til hjemmelavede æbleskiver og nybagte pandenkager kan du slå et smut forbi Nygade, hvor der i indhakket ved den gamle lædervarebutik vil dufte dejligt. Her vil bestyrelsesmedlemmer fra støtteforeningen til skovbørnehaven Eventyrskoven Frederiksdal nemlig sælge varme æbleskiver og nybagte pandekager og både varme og kolde drikke.

- Vi plejer at sælge æbleskiver og pandekager på Kornloftet nede i Magasinet under Julebyen; men i år hvor Julebyen holder pause, har vi valgt at have vores bod med æbleskiver og pandekager et par weekender i Nygade, fortæller Anne Christensen, som er formand for støttekredsens bestyrelse.

Overskuddet fra boden går til særlige ting i børnehaven, fx nyt legetøj eller en udflugt.

Boden har åbent lørdag 21. og søndag 22. december klokken 11-15.