Pas på de fugtige træpiller
Thomas Rasmussen har succes med at sælge træpiller, fordi de er opbevaret tørt og er af god kvalitet. Foto: Daniel Brøns
Daniel Brøns
Hos Skelstrup Træ har de godt gang i omsætningen af træpiller, fordi kvaliteten er ensartet. Det er ingen selvfølge i et broget marked.
- Selv om du køber træpiller, der angiveligt overholder både den ene og den anden kvalitetsstandard, så er det altså bedst at se pillerne selv og få dem fra et fast sted, hvor du ved, at de opbevares tørt.
Sådan lyder anbefalingen fra Thomas Rasmussen, der er medejer af Skelstrup Træ og i en årrække har forhandlet svenske træpiller af mærket Vida.
- Svenskerne er ret strikse med kvalitetskontrollen, så jeg har aldrig oplevet en dårlig sæk fra dem. Det har jeg til gengæld, når jeg prøver andre leverandører, fordi man godt kan opleve, at en leverandør altid sender et godt prøvelæs, og derefter begynder at sende noget dårligt, når en kontrakt er underskrevet, siger Thomas Rasmussen, der oplever en branche med meget snyd.
- Uanset valg af leverandør, så er det allervigtigste at sikre, at de står tørt, og at træet kommer fra et sted, som man kan kontrollere - i stedet for en blanding fra flere leverandører. Vores træ kommer fra et bestemt savværk, der oven i købet er FSC-certificeret så man kan kontrollere, hvor træet kommer fra.
Mange brugere af træpiller vælger i øvrigt at købe deres piller i sække, fordi det giver dem større sikkerhed for, at de får leveret et produkt, der ikke er blandet med dårligere kvaliteter. Det giver dog den ulempe, at man ikke kan få påfyldt piller direkte fra en tankbil, så det giver noget mere arbejde. Til gengæld ved man, hvad man får leveret, og typisk er der større sikkerhed for, at pillerne brænder godt, og at fyret kører mere jævnt og problemfrit.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned