Politi opløste markedet
Martin Lauritsen og Trine Thage føler sig rimeligt trygge ved at handle udendørs. Både midt på Torvet og i udkanten af det. Foto: Daniel Brøns
Daniel Brøns
Endnu en mystisk corona-sag har ramt Maribo, hvor man ikke må handle med salgsboder, der er midt på torvet - men gerne, hvis boden står i udkanten af torvet.
MARIBO Efter den - for mange borgere at se - ulogiske lukning af genbrugspladserne, følger nu endnu en lukning af en aktivitet ude i det fri: De markedshandlende i Maribo må ikke længere samles på torvet, og det undrer blandt andet Martin Lauritsen, der passer salgsboden i Vestervang Frugt og Grønt, som nu er flyttet ud i udkanten af torvet ved Vinhuset i stedet.
- Forrige onsdag stod politiet på torvet i to timer og observerede os og spurgte, om der var sprit hos fiskemanden og ostemanden. De fandt ingen fejl men det skulle åbenbart tage dem en hel uge at konstatere, at vi alligevel skulle lukke, så jeg først fik beskeden dagen før jeg skulle åbne på Torvet igen, siger den handlende, der oplyser, at de torvehandlende har fordelt sig rundt om i byen.
En af hans kunder - Trine Thage fra Rødby - undrer sig.
- Jeg kan ikke helt se, hvorfor jeg må gå i Netto, som er indendørs med måske 100 kunder, der er tæt på mig, mens jeg ikke må handle i det fri på et åbent torv, siger hun.
Martin Lauritsen tilføjer:
- Det er jo en tryg handlemulighed sammenlignet med at gå indendørs, så vores omsætning er steget med omkring 60 procent - og vi har tænkt os at blive her fortsat hver onsdag, siger han.
Markederne er ifølge en meddelelse fra Lolland Kommune lukket på grund af reglerne om, at mere end ti personer ikke må samles. Foreløbig til efter påske.
Der er ingen faste ugentlige markeder i Nakskov udenfor sommersæsonen, men forbuddet gælder også her.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie