Jens Christian Stenkjær viser den velholdte, forhenværende præstegårdshave. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Tidligere præstegårdshave modtog for nylig prisen som Årets Forskønnelse i den forhenværende Højreby kommune.
Lisbet RasmussenLisbetRasmussen
OffentliggjortSidst opdateret
Skovlænge Umiddelbart er der tale om en velholdt græsplæne. Men da man får kigget ordentligt efter - der ved siden af den særprægede Skovlænge kirke lige uden for Søllested - opdager man, at der faktisk er tale om en lille naturskøn park med tilhørende sø og skov og omkranset af store kampesten. Disse sten stammer i øvrigt fra Skovlænge præstegård, som blev revet ned i 2013 og oprindeligt var i fire længer.
Denne skønne plet fangede Preben Jelsbaks opmærksomhed, og han vurderede, at den var værdig til at modtage prisen for Årets Forskønnelse 2019. Den overrakte han for nylig på vegne af Højreby Turistkreds, hvor han er formand, til Jens Christian Stenkjær, menighedsrådsformand i Søllested-Skovlænge-Gurreby Sogn, og Kim Sigvard, graver samme steder.
Efter at præstegården var revet ned i 2013, lå stedet øde hen, indtil 2017, hvor man begyndte at komme med gode ideer til brug af området. Kirkeværge Henrik Volmer fik opgaven, som han løste sammen med en lokal havemand fra Vesterborg.
I dag fremstår Skovlængevej 15B som en lille skøn naturpark, som det er umagen værd at slå et smut forbi for at nyde roen, en kop kaffe og frøernes kvækken fra søen.
Den bevaringsværdige Skovlænge Præstegård fra 1825 var særpræget med hele fire skorstene og en meget speciel hoveddør. Foto: Mogens WarrerMogens Warrer
På grund af massive skimmelsvampeangreb blev den smukke præstegård jævnet med jorden i 2013. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned