Råt kød til Vuffi og Mis
Pernille Skotte og Sabrine Feldt ved fryseren i Ulla's Topline, som siden billedet her er taget, er blevet fyldt med råt kød til både hunde og katte. Foto: privat
privat
Nu kan Ulla's Topline's kunder være med på barf-moden - det vil sige at fodre deres kæledyr med råt kød.
Der var engang, hvor hunde levede af rester fra deres menneskers tallerkener og gryder.
Siden er der heldigvis kommet fokus på kæledyrenes kost, og i dag lever de fleste hunde af tørfoder, som i nøje afmålte mængder og med det rette indhold af alt, hvad dyret har brug for, resulterer i flotte hunde med blank pels og gode knogler.
Men mange hundeejere mener nu, at det ligger tættere på hundens natur at leve af råt kød. Det kaldes at "barfe" - eller at råfodre sit kæledyr, det være sig hund eller kat.
Fryser fuld af kød
Denne efterspørgsel på råt kød har Ulla's Topline nu efterkommet.
I butikken er en hel fryser nu fyldt med råt kød i frossen tilstand, klar til at tage med hjem til hunden - eller katten for den sags skyld.
I fryseren findes der foder til alle varianter af hunde og katte: unge dyr, gamle dyr, syge dyr, raske dyr...
-Det er en stor fordel, at kødet er frosset og komprimeret. For det kan jo være svært at have store lunser råt kød eller hele kødben liggende, hvis man bor i en lejlighed, som Pernille og Sabrine fra Ulla's Topline gør opmærksom på.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned