Sildekoner på kajen
Som noget nyt serverer sildekonerne kogte, saltede sild med brød fra klokken 11 på kajen i Nakskov. Foto: Henning Morel
privat
Lørdag 29. september klokken 9 anduver lodsbåden NH1 Nakskov Havn med lasten fuld af fede sild og sildekoner.
Traditionen tro sælger en flok skønne sildekoner fede efterårssild på kajen ved Bibostræde i Nakskov Havn.
De skønne koner har i år 800 kilo sild til salg. Det er mere end sidste år, hvor sildene gik som varmt brød over disken, mens kunderne stod i kø som sild i en tønde!
Som sædvanlig er der både telte med borde og bænke ved kajen, hvor folk kan sidde og nyde en øl eller en sodavand, mens de lytter til Toms harmonikaspil.
Det er en god idé selv at tage en spand, et kar, et par plastikposer eller andre former for emballage med til at hjemføre indkøbet af herlige sild i.
Overskud af sildesalg går til vedligeholdelse af lodsbåden NH1.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned