Søndergade 14 er solgt

I december vil det tomme butikslokale, Søndergade 14, huse julemandens værksted. Foto: Lr

Advokat Anders Brøndtved har købt ejendommen på adressen Søndergade 14 i Nakskov.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det er efterhånden en del år, at det flotte og store butikslokale i ejendommen på Søndergade 14 i Nakskov har stået gabende tomt.

Ejeren, KFI, har forsøgt at finde en lejer; dog uden held - og tidligere i år satte den hovedstadsbaserede investeringsfond KFI så ejendommen på Nakskovs gågade til salg.

Der har været andre interesserede købere til ejendommen; men for nylig blev ejendommen solgt til advokat Anders Brøndtved for 1,7 millioner kroner.

I forvejen ejer Brøndtved to ejendomme i Nakskovs gågade, nemlig Søndergade 22 og Søndergade 32.

Ønsker liv i byen

Den 39-årige advokat lægger ikke skjul på, at opkøbene af ejendomme centralt i Nakskov skal være hans pensionsopsparing.

Dog ønsker han også at bidrage til, at der kommer mere liv i Nakskovs gader:

- Jeg har naturligvis et håb om, at der kommer til at ske positive ting, der kan sætte skub i Nakskovs udvikling. Ellers ville det jo være en dårlig investering, siger Anders Brøndtved.

Puster til julestemningen

I december har Anders Brøndtved udlånt flere af sine tomme butikslokaler til juleaktiviteter. I hans nyindkøbte ejendom vil der således være julemandsværksted for byens børn.