Stegt flæsk ad libitum fredag 31. juli
Foto: Kim Hansen
Kim Hansen
Sakskøbing Handelsstandsforening har af politiet og Guldborgsund Kommune fået lov til at holde den årlige Saxine Festivalen, hvor der bliver spist stegt flæsk ad libitum i Søndergade.
SAKSKØBING Politiet og Guldborgsund Kommune har givet "grønt lys" til Sakskøbing Handelsstandsforening om at holde den årlige Saxine Festival med 500 deltagere, hvis corona-reglerne om at holde afstand på mindst én meter, bruge håndsprit m.m. bliver overholdt.
Ud fra den tilladelse har Sommerudvalget i Sakskøbing Handelsstandsforening besluttet at gennemføre festivalen fredag 31. juli klokken 18.00, da man mener, at folk trænger til lidt "socialt samvær", meeen dog kun med 250 deltagere for at være på den sikre side.
På grund af corona-situationen og tidspres til arrangementets afholdelse er prisen i år, sat ned fra de normale 75 kroner til kun 50 kroner. Billetterne kan kun købes hos Hermann Kop og Kande i Søndergade eller bestilles på telefon 54 70 47 52 med afhentning senest fem dage efter ... og bliver solgt efter princippet "først til mølle". Første salgsdag er tirsdag 30. juni.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker