Taskerne er der stadig hos Tine Wallentin(e)

Tine Wallentin har samme koncept som i den gamle butik, hvor dette billede er taget. Foto: Daniel Brøns

"Citymode og Tasker" er nu tilbage i Østergade efter branden i marts 2020. Nu ligger butikken lige over for Galleri Lolland og har fået navneforandring til "By Wallentine".

Offentliggjort Sidst opdateret

MARIBO Det var næsten nødvendigt at bestille tid, hvis man i tirsdags ville have Tine Wallentins opmærksomhed på første åbningsdag i "By Walentine". Hele dagen strømmede de gamle kunder ind i butikken - for at sige tillykke - og for at shoppe og opleve den nye butik, der er lidt mindre end den gamle.

Konceptet bliver det samme som hidtil med dametøj og tasker, men der er også kommet en del nyheder til.

- Jeg har fået nye mærker ind som Denim Hunter og Co'couture, der begge er meget populære blandt de modebevidste kvinder, siger Tine Wallentin, der har savnet at komme på arbejde i de mange måneder siden branden. Først for at få styr på situationen, og siden for at afvente genåbningen.

.- Det har været lidt nervepirrende altsammen, for jeg skulle jo bestille varer i august, men jeg har hele tiden glædet mig til den nye butik, som er rigtig fin og hyggelig, siger hun og oplyser, at butikken først tør holde åbningshygge med mange kunder, når Danmark igen er helt åbent, så man kan lave shows og arrangementer.