To forrygende nytårskoncerter
Debutanten Daniel Graver Madsen stod til søs på scenen i Nakskov Teatersal. Foto: Jan Knudsen
Jan Knudsen
Publikum hyldede holdet bag Nakskov Nytårskoncert med stående klapsalver to aftener i træk.
Alt gik over al forventning. Der var ikke et eneste kiks på scenen, og i salen hyldede begejstrede tilskuere Nakskov Nytårskoncert anno 2019, som blev opført de to første dage i det nye år i Nakskov Teatersal.
Sådan opsummerer Lise Simon fra bestyrelsen i foreningen Nakskov Nytårskoncert, årets udgaver af de populære amatørforestillinger, der som tema havde "Årets gang". Under den paraply kunne publikum nyde blandt andet udgaver af "Singin' in the Rain", "As time goes by", et julepotpourri og en "Hilsen til Sommersolen".
I år præsenterede Nakskov Nytårskoncert ikke mindre end tre debutanter, der sammen med unge dansere fra Helle´s Dans & Motion fint supplerede holdet af de meget øvede kræfter, der i mange år har profileret Nakskovs musikalske nytårstradition.
De tre nye på scenen var sangerne Daniel Graver Madsen og Nambahlou Christensen fra Lolland Musikskole og den lidt mere garvede nakskovit Mia Christensen blandt andet kendt fra X Factor.
Med 344 medlemmer er Nakskov Nytårskoncert en af byens store foreninger, hvor et medlemskab giver særlige fordele, når det gælder om at sikre sig billetter til årets eftertragtede forstillinger.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned