Vægterne er igen løs i gaderne
Information om bysbarnet Kaj Munk er naturligvis en vigtig del af rundturen, der er kort og varer ca. fem kvarter. Her er det Terkel Jakobsen, der er ude på årets første tur, som 20 var med på. Foto: Daniel Brøns
Daniel Brøns
Endelig letter alle restriktionerne, så nu kan man igen få en guidet tur gennem Maribo. Og det er ganske gratis.
MARIBO "Hej vægter, klokken er slagen ni". Sådan kan det måske lyde om aftenen på torvet i Maribo, hvor vægtersæsonen er i gang igen, og hvor man fra klokken 21 til 22 kan gå en tur med vægerne.
Vægterne er klar ved det gamle rådhus hver tirsdag og torsdag aften i juni, juli og august. Turen går gennem den gamle bydel af Maribo omkring domkirken, torvet og de gamle huse imellem. Vægterne er selvfølgelig iklædt historisk korrekte uniformer og har dertil en original lanterne og den frygtede "morgenstjerne".
Han synger de berømmelige vægtervers og fortæller om mennesker og
begivenheder fra byens over 600-årige historie. Det er ikke en kedelig beretning, men handler også om de initiativrige kvinder og handlekraftige mænd, som har sat deres præg på den gamle købstad. En af byens kendte sønner, digterpræsten Kaj Munk, har naturligvis en central plads i vægterens fortælling, og vi kommer både forbi hans fødested - og graven for hans biologiske forældre.
Turene er sponsoreret af Turistforeningen, og da de tilpasses af vægterne Jan, Lynge og Terkel kan man måske med fornøjelse komme flere gange og blive lidt klogere på byen.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde