Tre psykiatriske afdelinger med i alt 52 sengepladser risikerer at blive lukket til næste år som et led i Region Sjællands spareplaner, skriver DAGBLADET KØGE.
Psykiatrien i Region Sjælland skal spare 40 millioner kroner i 2011, og pengene skal ifølge et helt nyt forslag fra psykiatriledelsen findes ved at lukke tre sengeafdelinger og i stedet udvide kraftigt i den ambulante behandling.
- Sengepladser er meget dyrere end ambulante behandlinger, så det er her, det er muligt at hente besparelser, siger psykiatridirektør i Region Sjælland, Michael Werchmeister.
Han vil ikke sætte navn på, hvilke tre afdelinger, der skal nedlægges, og hvor mange senge, der reelt er tale om, da der stadig kun er tale om et forslag.
Men ifølge DAGBLADETs oplysninger, peger forslaget på de i alt 52 sengepladser i Køge, på Birkehus (Nykøbing Sj.) og på Saxenhøj (Sakskøbing).
Omlægningen betyder samtidig store omvæltninger for de øvrige åbne sengeafdelinger, der nu skal fungere som lukkede.
- De vil fortsat være åbne, men med et mere lukket miljø, der kan tage flere mere dårlige patienter. Det betyder samtidig, at der her skal ansættes mere personale her, forklarer Michael Werchmeister.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned