En undersøgelse lavet i samarbejde med FN nævner en ny type rejsende, nemlig 'Flashpackers'. Det skriver metroXpress.
De er lidt ældre end den typiske backpacker, men rejser med rygsæk efter samme idealer om uafhængighed. Til gengæld gør de det med et større budget og med stil, på engelsk 'with flash'.
- Vi oplever, at det er dem, der har rejst som hardcore backpackere, der begynder at variere deres rejser. Efter en hård adventure-tur tjekker de for eksempel ind på et rigtigt dyrt hotel. De er fra 25-års alderen og opefter, færdige med uddannelsen og med job, siger underdirektør i Jysk Rejsebureau, Niels Amstrup.
Marketingschefen i Killroy Travels, Lasse Grunstrup, har også hørt om begrebet, men han mener ikke nødvendigvis, at fænomenet er nyt.
- Vi mærker da til det, men der har altid været nogen hos os, siger han.
Imidlertid oplever Killroy Travels en endnu ældre gruppe, der er begyndt at interessere sig for den ellers unge måde at rejse med rygsæk.
- Det er førtidspensionister, tidligt pensionerede og folk på orlov, der gerne vil prøve at rejse mere backpacker-agtigt. De er ikke ligefrem mange, men de er flere end før i tiden, siger Lasse Grunstrup.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker