Beboere ryster på hovedet af politikere

Beboerne på Solsikkevej, Havesangervej og Fuglekongevej i Maribo har rejst forslag om helt andre sti-løsninger, end det, der for nylig fik støtte fra både Venstre og venstrefløj. 

Forslaget lød på cykelstier langs Blæsenborg Alle mellem Blæsenborgskolen og Østre Landevej. 

- Men der er sti nok fra Østre Landevej til skolen. Den går bare bag om, siger Uffe Andersen. 

- Vores forslag vil kræve anlæg af 600 meter sti, som allerede er forberedt, siger Arne Overgaard, der er formand for grundejerforeningen på Dråben. 

Der er ryddet buskads, men der er ikke asfalteret eller etableret lys.

- Her bor både børn og kørestolsbrugere, som dårligt kan bruge den sti, siger Hanne Møller, Fuglekongevej. Hun ville også gerne have stier sydpå langs Blæsenborgvej til Søbakken.
---- En strækning på omkring 700 meter. Beboerne skrev i juli sidste år til den daværende formand for teknik- og miljøudvalget. 

- Og jeg sendte kopi til de udvalgsmedlemmer, jeg kender. Så det undrer mig noget, at Per Jensen hopper med på Fagerlunds forslag, siger han.

Venstremanden Michael Fagerlund har, med støtte fra socialdemokraten Per Jensen og Enhedslistens Søren Kolstrup, foreslået sti mellem skolen og Østre Landevej. 

Han fastholder, at der er behov for stier langs vejen, nord for skolen. 

- Stien bag om hjælper jo ikke beboerne øst for Blæsenborg Alle. Men jeg kan godt se ideen i en forbindelse til Østre Boulevard, siger han. Også Per Jensen mener stadig, stien langs vejen har en berettigelse af hensyn til boldbanernes brugere. 

Han husker ikke at have hørt om forslaget med forbindelse fra Dråben. 

- Men det lyder bestemt som noget, vi bør se på, siger han.

Foto: Det er beboernes nærmeste vej til stiforbindelsen. Hen over græsset og ind mellem de legende børn i skolegården.

Politikeres cykelsti-forslag bliver ikke modtaget med klapsalver fra beboere i Maribo.

Offentliggjort Sidst opdateret