Knap 750 havde fredag aften løst billet til en tur ind i danskpoppens lidt mere farverige og fede historie, da Bamse og hans venner gæstede Maribo Hallerne.
Bag arrangementet stod Rødby Håndboldklub, HMH Maribo og Team Sydhavsøerne, og de tog med store smil og tilfredshed mod gæsterne, der var i næsten alle aldre.
Eftersom det er 34 år siden debutalbummet blev udgivet, er det helt sikkert, at en del af publikum må være stødt til siden – de var ganske enkelt ikke født dengang – men nyde musikken kunne de. Dansegulvet var fyldt fra Bamse slog tonerne til ”Vil du danse med mig” til de sidste toner klingede ud, var der fyldt godt op foran scenen. Nogle så endda ud til slet ikke at have tid til at sidde ned.
I dag har Flemming ”Bamse” Jørgensen nok givet pladsen som den flabede og folkelig humorist på den danske popscene videre til Fede Finn og Funny Boys, men koncerten i Maribo vidnede om, at den store randrusianer har langt mere stil end de sjællandske kolleger – og at hans sange er og bliver klassikere, som vil glæde flere generationer af danskere.
Se billeder fra koncerten her
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned