BILLEDSERIE: Messe i Nykøbing blev kæmpe succes

Af Lars Henriksen


- En monstersucces! 

Sådan betegner en af arrangørerne, vinhandler Jes Jonigk, torsdag aftens store vin-, spiritus- og delikatessemesse i Nykøbing F. Hallen. Flere end 900 besøgende kiggede forbi til måske Danmarks største messe for vin, spiritus og delikatesser arrangeret af Marius Mortensens Eftf. fra Nykøbing.

Byens sportshal blev for en aften forvandlet til et sandt mekka for kulinariske specialiteter, vin i rigelige mængder, noget til den søde tand, øl fra bl.a Krenkerup og Møn og et hav af andre ting der kunne smages og kigges på.

Messen bød også på en ægte danmarkspremiere. I afdelingen for stærke sager kunne man som de første i kongeriget smage på Pistol Pirat rom..

- Vi startede for tre-fire måneder siden med forberedelserne til vores traditionsrige efterårssmagning, og det er et kæmpe arbejde at arrangere dette, smilede en træt Jes Jonigk fra Marius Mortensens Eftf., og medindehaver Martin Iversen tilføjede:
 - Det er bare dejligt at se så mange glade gæster.
 
Se billeder fra den store messe her

Vin- og delikatessemessen i Nykøbing F. Hallen torsdag aften trak flere end 900 mennesker til.

Offentliggjort Sidst opdateret