I forbindelse med kommunalvalget i november blev byrådskandidat, model og studerende Nikita Klæstrup fra Guldborg udnævnt til årets valgbabe. Nu kan man så sætte sine penge på, om den 19-årige lollik også bliver fodboldspilleren Nicklas Bendtners næste kæreste efter, at han og skuespilleren Julie Zangenberg er gået fra hinanden.
Hos bookmakeren Bet25 er Nikita Klæstrup med på en liste over 15 kvinder, man kan satse penge på som Bendtners næste kæreste. Skulle det blive tilfældet, får man pengene igen 50 gange ved at spille på Guldborg-pigen.
Men det bliver næppe Nikita og Bentler, som kommer på forsiderne.
- Min kæreste Rune Kristensen mener, det ville være et dårligt bet, fordi vi er et etableret par, som holder meget af hinanden, fortæller Nikita Klæstrup.
- Jeg kender ikke Nicklas Bendtner og har ikke som sådan nogen mening om ham , men det er da en meget sjov historie.
Foruden at kunne byde på Nikita Klæstrup som mulig kommende fodboldkæreste har man også kunnet spille på hendes mulighed for at komme med i TV2s nye sæson af ”Vild med dans”. Her var det også med muligheden for at få sine indskudte penge 50 gange tilbage, hvis Nikita Klæstrup skulle valse rundt i underholdningsprogrammet.
Og netop muligheden for at deltage i ”Vild med dans” ville Nikita Klæstrup meget gerne have haft.
- Jeg tror desværre, at årets deltagere er valgt, og jeg er ikke blevet spurgt. Det kunne ellers have været sjovt, siger den tidligere byrådskandidat for Konservative i Guldborgsund Kommune.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned