Dans: Michael Olesen afviser favoritrolle

 I aften ryger det første par ud af "Vild med dans". At dømme efter sidste uges karakterer fra dommerpanelet, bliver det næppe Lisa Lents og Nykøbing-drengen Michael Olesen, som scorede suverænt højest af samtlige par.

Alligevel ser parret ikke sig selv som favoritter, og Miss Danmark 2009 har sågar mareridt om "Vild med dans".
- Vi er ikke favoritter til at vinde. Vi er alle gode til at danse, og vi er den bløde mellemvare, siger Michael Olesen til Ritzau.
- Jeg har haft vild med dans-mareridt. Jeg drømmer simpelthen at alting kan gå galt. Lige fra at lamperne falder ned, til at musikken stopper, og at mit tøj falder af, fortæller Lisa Lents.

Parret frygter dog ikke umiddelbart at ryge ud. Aftenens disciplin, rumba, har nemlig været en sand fornøjelse - sådan da.
- Lisa gad slet ikke i starten. Hverken hendes arme, fødder eller ben kunne følge trop. Men så faldt hun langsomt for den sensuelle dans, og nu er vi fremragende, siger Michael Olesen.

Men frygten lurer alligevel et sted i baghovedet.
- Vi skal nok være klar 100 procent. til at danse. Danse for at gå videre. Det ville være en skam at ryge ud allerede nu, for det er jo så sjovt, siger Lisa Lents.
/ritzau/

Foto: Foto©Jan Knudsen

Michael Olesen og Lisa Lents ser ikke sig selv som favoritter til sejren i tv-showet Vild med dans.

Offentliggjort Sidst opdateret