Den finansielle krise vil få færre til at booke charterrejser det næste år, og det vil sætte sine spor i charterrejsebranchen, der i 2008 forventes at omsætte for seks-syv milliarder kroner.
Jan Lockhart, der er adm. direktør i Apollo Rejser, kalder den kommende sæson "den mest spændende nogensinde", skriver dagbladet Børsen.
- Jeg tror, at det beløb, man bruger på at rejse, vil falde - om ikke markant, - så betydeligt. Det er ikke urealistisk, at der kommer en omsætningsnedgang i den samlede charterrejsebranche på en milliard kroner, fastslår Jan Lockhart.
Anders Drejer, der er professor i strategi og ledelse ved Handelshøjskolen i Århus, mener, at omsætningsnedgangen kan blive endnu større.
- Det kan være to milliarder kroner i morgen. Der er jo voldsom nedsmeltning lige nu. Det kan gå meget værre end den milliard, de taler om nu, siger han.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet