Thomas Helmig solo på Nykøbing Teater. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
BILLEDSERIE: Thomas Helmig spredte kærlighed ved koncert.
Lizette MadsenLizetteMadsen
OffentliggjortSidst opdateret
Linjerne “Nu hvor du har brændt mig af”, harmonerede ikke helt med den opbakning som Thomas Helmig fik torsdag aften, da han gav koncert på Nykøbing F. Teater.
Han var nemlig alt andet end brændt af. Derimod var der udsolgt til hans koncert, der var en mere intim af slagsen, fordi den populære kunstner var den eneste på scenen.
Herfra var han klar til at synge sine mange kærlighedssange. 80’er-idolet opfordrede da også tilskuerne til at synge med, lige så meget de havde lyst, og ikke mindst tage billeder, men kom samtidig med bemærkningen om, at de bedste billeder tages med øjnene.
Aftenens oneman-show bød i bedste brudestil på noget nyt, gammelt, lånt og blåt, jokede Thomas Helmig, der lagde ud med et velkendt nummer og derefter nogle lidt mindre kendte sange.
Læs reportagen fra koncerten med kommentarer fra publikum i fredagens udgave af Folketidende.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned