Egnsteatre har det svært
- Kulturministeren er overfladisk, når hun påstår at egnsteatrene aldrig har fået flere penge, lyder det fra egnsteater.
Der er aldrig blevet givet så mange penge til egnsteatrene, som vi gør i øjeblikket! Det sagde kulturminister Carina Christensen i forleden i TV-Avisen.
Men det er langt fra den opfattelse, som de sidder med i Nykøbing Falster. Det fortæller talskvinde fra teatret Masken i Nykøbing Falster, Bodil Vigsø til P4 Sjælland.
- Jeg ville kalde det overfladisk, hvis jeg skulle kalde det noget pænt, når kulturministeren siger, at vi får flere penge.
Hos Kommunernes landsforening siger formand for Kulturudvalget Holbæks borgmester Jørn Sørensen, at mange egensteatre nok snart må dreje nøglen om.
- Der er helt sikkert nogle, der vil lukke, og på længere sigt vil det blive endnu sværere, at få egnsteatre til at løbe rundt. Det er simpelthen for dyrt for kommunerne, siger Jørn Sørensen til P4 Sjælland.
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker