Error 503 Service Unavailable
Service Unavailable
Guru Meditation:
XID: 991627932
Varnish cache server
En gruppe af Krumsø Fri- & Kostskoleles elever har et jævnligt forbrug af hash, både når de er hjemme på weekend og på skolen.I onsdags efter samtaler med de 50 dag- og kostelever, skred skolen derfor til test af 30 elever for brug af euforiserende stoffer.
Ifølge forstander Jørgen Andersen er der fem til seks elever i alderen 15, 16, 17 år, der har et reelt problem. En stor del af skolens elever er medicineret med eksempelvis ritalin, men nogen har ikke ønsket at få medicinen mere. I stedet har de “selvmedicineret” sig ved at begynde at drikke eller ryge hash for at finde ro.
Skolen er nu klar med en række tiltag:
- Lolland Kommunes rusmiddelkonsulent var på skolen i torsdags, og vi har nu lavet en tur på en uge for de seks under overskriften “Du bestemmer selv,” oplyser forstander Jørgen Andersen.
Skolens normale politik er at elever bortvises for at ryge hash, men det mener den nye forstander ikke giver mening.
Læs mere i dagens udgave af Folketidende
Flere elever på kostskolen er blevet hash-testet.
Service Unavailable
XID: 991627932
Varnish cache server
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned