Festuge med julenisser og Beatles

I løbet af ingen tid kan man på en helt almindelig festugedag nå så vidt omkring som at beundre unge skatere og rollere give den fuld gas med masser af hop og tricks ude på Industrivej i Kulturfabrikken til åben skatehal arrangeret af Falster Skate Park & KulturKlash og til at kigge på julenisser på Torvet eller eksperimenterende kunst i et vandtårn.

Spændvidden er stor på årets festuge, og det er en fornøjelse at lade sig glide med rundt i den meget varierede festugestemning for at kigge lidt her og lidt dér. Onsdag aften var det eksempelvis The Beatles Revival fra Prag, der hev klassikerne frem på Torvet, hvor der meget passende til sidst også faldt en ordentlig regnbyge helt i tråd med afslutningsnummeret om den berømte gule undervandsbåd.

Se BILLEDSERIEN fra onsdag.

Foto: Fl.K.

BILLEDSERIE. Man kan ikke sige andet, end at årets festuge spænder vidt, og der er meget forskellige oplevelser at hente for alle årgange.

Offentliggjort Sidst opdateret