Flere bliver taget på sengen ved skybrud

Foto: Foto©Jan Knudsen

Lolland-Falster har indtil videre denne sommer været forskånet for alvorlige skybrud. Men hvert år bliver mange taget på sengen, lyder det fra forsikringsselskab.

Offentliggjort Sidst opdateret

I sidste uge blev Slagelse-området hårdt ramt af skybrud, mens Lolland-Falster stort set gik fri.

Men det er højsæson for skybrud, og dermed er risikoen for voldsomme oversvømmelser i kældre og ødelagte ejendele også væsentligt forøgede.

- Og hvert år oplever vi forsikringskunder, der bliver taget på sengen af de kraftige regnskyl, fortæller salgschef Torben Larsen fra forsikringsselskabet Topdanmark.

- Mere end 80 procent, af de anmeldte skybrudsskader vi har, bliver registreret i juni, juli og august. Det vi gerne vil opfordre til nu, er at man forsøger at forebygge de skader der kan opstå ved skybrud. Det handler om, at man sikrer sig at de udendøres afløbsriste og tagnedløb ikke er tilstoppede med blade og at tagrenderne er rensede. I kældre kan det være hensigtsmæssigt, at gennemgå ejendelene og eventuelt fjerne ting fra gulvet som vil tage skade, hvis der kommer til at stå vand i kælderen, siger Torben Larsen.

- Men uanset hvad, forventer vi flere anmeldelser om vandskader i den kommende måned, siger han.

Om der er tale om et skybrud, vurderes fra gang til gang. Typisk kræver det usædvanligt store vandmængder, der falder med en intensitet på over 15 millimeter på 30 minutter, eller at vandmængden er så stor, at den ikke kan få normalt afløb gennem i øvrigt utilstoppede afløb.