Forældre må igen langvejs for at få pasning

Far undrer sig over, at børn igen skal til Nørre Alslev mellem jul og nytår. Forældre med job i Nykøbing F. får køretur på 50 kilometer.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Nu har de gjort det igen.

Sådan siger Ronni Figgé Poulsen, som er far til Caroline, der går på Nordbyskolen. Han er sur over, at børn i skolens fritidsordning, som har behov for pasning i dagene mellem jul og nytår, igen i år er henvist til pasning på Nørre Alslev Skole.

Sidste år ved juletid måtte forældrene fra Nordbyen også køre til Nørre Alslev. Hvis forældrene arbejder i Nykøbing F. bliver det en daglig køretur på mere end 50 kilometer for at aflevere og hente børnene.

Ronni Figgé Poulsen luftede allerede sidste år sin kritik og kaldte det skjulte lukkedage. Han peger også på, at der faktisk er forældre, som ikke har mulighed for at transportere børnene.

- Forleden talte jeg med en forælder - en enlig mor med tre børn, som ikke har bil, og som ikke vidste, hvad hun skulle gøre. Jeg synes, det er meget ufleksibelt, siger Ronni Figgé Poulsen, der nok ligesom sidste år, vælger en alternativ pasningsløsning fremfor at køre de mange kilometer til og fra Nørre Alslev.

Formanden for børne- og skoleudvalget Jens Erik Boesen afviser, at man forsøger at lave skjulte lukkedage ved at gøre det besværligt for forældrene.

- Det gøres alene for at udnytte ressourcerne bedst muligt. Det må være i alle forældres interesse, siger Jens Erik Boesen.