Førstegangskøbere vender tilbage

Foto: Foto: Jens Panduro/POLFOTO

Det er ikke ren og skær elendighed på boligmarkedet. De billige boliger stiger i salg.

Offentliggjort Sidst opdateret

At boligmarkedet har været faldende de seneste par år er vist ingen nyhed. Men nu begynder det måske så småt og lysne lidt igen. I hvert fald, hvad angår de såkaldte billige boliger. Det generelle prisfald har nemlig gjort, at lejeboliger ikke længe er markant billigere, end en ejerlejlighed. Det viser en ny landsdækkende undersøgelse, foretaget blandt EDC-kædens mere end 240 butikker.

- En stigning i antallet af førstegangskøbere er en forudsætning for at få gang i boligmarkedet, for det betyder jo, at sælgerne af disse ejendomme også skal ud og købe ny bolig. Derfor er det bestemt en god nyhed for boligsælgerne her fra området, at vi nu også mærker en stor tilgang af førstegangskøbere, siger statsaut. ejendomsmægler og valuar Klaus Andersen fra EDC Møller Jensen i Maribo.

Men det betyder samtidig også, at de dyrere boliger opleveret tilsvarende fald. Det sælges ikke ret mange boliger i den tungeste priskategori. Det skyldes, at bankerne kræver to indkomster, hvis låneansøgningen skal godkendes.

– I starten af året faldt en stor del af handlerne på gulvet, fordi køberne blev afvist i bankerne, forklarer Klaus Andersen.

Og de to ting sammen. For de folk, der har fået afslag på en låneansøgning i banken, har revurderet situationen og vendt tilbage for at købe en knap så økonomisk tung bolig. Sådan lyder vurderingen fra EDC i Maribo.