Fortsat kun ét tog i timen på Sydbanen

Togpassagererne på strækningen mellem Nykøbing og København H. skal også i dag være forberedt på ændringer i køreplanen som følge af weekendens oversvømmelser i København.

Vandet er ganske vist for længst væk fra sporene i hovedstadsområdet, men skaderne på en række af DSBs systemer er fortsat ikke udbedret, og det betyder, at der også i dag kun kører tog én gang i timen på Sydbanen. Togene kører fra Nykøbing på minuttal 49 og fra København H. på minuttal 11.

Derudover kører der tre myldretidstog i eftermiddag i retning mod Nykøbing. Myldretidstogene afgår fra Roskilde klokken 16.12, 17.12 og 18.12. For at komme med disse tog kan man tage regionaltoget fra København H. i retning mod Kalundborg klokken 15.34, 16.34 eller 17.34 og så skifte i Roskilde, oplyser DSB.

Både de almindelige regionaltog og myldretidstogene standser ekstraordinært i Viby Sjælland, Borup, Hedehusene og Trekroner.
Togene til og fra Tyskland kører normalt, men kun til og fra København H.

Du kan læse mange flere nyheder om Lolland-Falster i avisen Folketidende.
Bestil et abonnement -
KLIK HER.

DSB kæmper stadig med efterveerne af lørdagens oversvømmelser i København, og det påvirker togtrafikken til og fra Falster.

Offentliggjort Sidst opdateret