Frække rødder indtager daginstitutioner

Offentliggjort Sidst opdateret

Det kommer nok ikke bag på nogen, at der er ”frække rødder” i børnehaven. Men i uge 41 er nu nogle lidt andre rødder, der er på spil. Institutioner og dagpleje i Rødby, Rødbyhavn, Holeby og Brandstrup holder nemlig kostuge, og årets tema er ”Frække Rødder”.´

- I dagtilbuddene skal vi være med til at fortælle børnene om sund og spændende mad, siger tilsynspædagog Janne Kjøller.

- Det handler om meget mere end at smage på ny mad. Børnene skal lære råvarerne at kende ved at se og røre ved dem, siger hun.

I uge 41 skal der selvfølgelig laves mad med rodfrugter som kartofler, rødbeder og gulerødder, men børnene skal også arbejde med kartoffeltryk, roetryk, rodfrugteløb og meget andet.

I dagplejen sættes der også fokus på både kost og motion. Eksempelvis samles hele dagplejen i Rødby tirsdag ved Lundegårdsvej, hvor de med madpakker i taskerne går ad jernbanestien mod DLG. I Holeby har en af forældrene hjulpet med at lave flotte plakater, og her skal der selvfølgelig også laves mad med rodfrugter.

Særligt spændende bliver det for en gruppe børn i dagplejen i Rødbyhavn. De var med til at så og plante i foråret, og nu skal de selvfølgelig også være med til at høste og tilberede maden. Planterne er blevet passet og plejet sommeren igennem, så høsten tegner lovende. Børnene – og den våde sommer - har i hvert fald sørget for, at de har fået vand nok.