Godt salg i årets rock-koncerter

Billetsalget går strygende for Maribo Rock.

Offentliggjort Sidst opdateret

Årets udgave af Maribo Rock byder på lutter nye navne i Hylddalen, og det har vist sig at være en succes. På nuværende tidspunkt er der langet over 1.000 billetter ud til forhåbentlig glade koncertgængere. Billetsalget fik en ekstra boost, da Rasmus Seebach, der er det ene af Maribo Rocks to hovednavne, 15. januar modtog prisen P3 Lytterhittet. Prisen gives på baggrund af stemmer fra radiokanalens lyttere.

Rasmus Seebach, der er søn af Tommy Seebach, har hittet med sangen “Engel”, men også “Den jeg er”, som er sønnens sang til sin far, er blevet et pænt hit i radioen.

I den kommende tid begynder Rasmus Seebach sin turné rundt i Danmark, og det sker for udsolgte huse på nogle af landets største klubscener.

Ud over Seebach byder Maribo Rock 2010 på Infernal, Die Herren og lokale G4. Koncerten finder sted 18. juni.