Hængerøvsbukser i Himmerland
Foto: Foto: Christian Birch
Foto: Christian Birch
Michael Falch og Poul Krebs varmede i en kold tid og leverede en stemningsfuld koncert i Nykøbing.
Michael Falch og Poul Krebs gæstede i aftes teateret i Nykøbing F. i et "storyteller" show. De særdeles veloplagte kunstnere spillede et sammensurium af hinandens sange, krydret med små anekdoter og andre morsomme fortællinger til stor morskab for dem selv og ikke mindst publikum.
De to herrer gentager dermed succesen fra sidste år, hvor en intim og akustiks koncertturne trak fulde huse rundt om i landet. Nu var det Nykøbings tur foran 670 feststemte publikummer.
De betalende gæster trampede gladeligt sneen af bentøjet og satte sig til rette i stolene med en øl eller en kop kaffe i selskab med Falch og Krebs i to en halv time.
En simpel sceneopsætning, men ikke desto mindre hyggelig. Det var som at træde ind i en varm stue med et rødt velourtæppe som scenebagbeklædning, tre små lysekroner hængende ned fra loftet og to veloplagte spillemænd med overskud på humørbarometeret. Med deres guitarer, mundharmonikaer og piano fik de med få virkemidler skruet op for temperaturen i teateret, da de dykkede ned i hinandens sangkister og fandt 24 numre frem.
Se billeder fra koncerten her
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker