Husejerne på LF har fået kæmpegevinster

Trods debat om salgskrise og dalende priser på boligmarkedet på det seneste viser opgørelse over de sidste 10 år et helt andet facit.

Offentliggjort Sidst opdateret

Hvis man købte hus eller sommerhus på Lolland-Falster for 10 år siden og har beholdt det til i dag, har man gjort en særdeles god forretning. På papiret i hvert fald.

For selv om de mest brugte ord om boligmarkedet lige nu er “salgskrise”, “prisfald” og lignende, så er situationen helt anderledes, hvis man gør regnestykket op på bare lidt længere sigt.

Set over en 10-årig periode ligger både Guldborgsund og Lolland faktisk helt oppe i toppen af listen over de de områder i landet, hvor boligpriserne har taget det største hop opad siden 2000.

Begge kommuner er med på den top 10-liste over områder med størst prisstigning, som Boligejernes Videncenter har udarbejdet. Der er tale om ganske heftige prisstigninger - som boligejerne i en årrække har kunnet bruge til belåninger i friværdien.

Helt i top på listen finder man Frederiksberg med en stigning i kvadratmeterprisen på 110 procent siden 2000. På de følgende pladser kommer eksempelvis København, Ærø, Skanderborg, Gentofte og Odder kommuner.

Guldborgsund kommer ind på en markant ottendeplads med prisstigninger på 86,3 procent siden 2000 - umiddelbart efterfulgt af Lolland på niendepladsen med 86,1 procent. De laveste prisstigninger finder man til sammenligning eksempelvis i sjællandske kommuner som Lejre og Stevns med “kun” henholdsvis 32,6 procent og 38,1 procent.

En prisstigning på 86 procent - som altså her på Lolland-Falster - skal sættes i sammenhæng med den almindelige udvikling i priser og lønninger for rigtigt at give mening. Men selv om man tager højde for inflationen, har det været en sædeles god forretning at være ejer af fast ejendom her i landsdelen.