- Jeg er en pavestolt borgmester

Årets Nykøbing F. Revy gør Guldborgsunds borgmester John Brædder stolt. Det fortalte han folketidende.dk under revy-premieren torsdag aften.

- Jeg bliver som borgmester pavestolt over, at vi i Nykøbing F. kan mestre af have en revy af så høj kvalitet. Det er en kæmpe gevinst for området og kommunen, at Nykøbing F. Revyen kan give os så megen positiv opmærksomhed, sagde borgmester John Brædder.

Og måske især i en tid, hvor det er småt med de positive historier om udkantsdanmark - som iøvrigt også var et gennemgående tema i revyen.

- Jeg krummer tæer, når vi bliver kaldt udkantsdanmark. Nykøbing F. Revyen er bevis på, at vi kan noget på Lolland-Falster. Man får jo næsten lyst til at sige "Yes, we can", sagde John Brædder med henvisning til Præsident Barack Obamas slogan under den amerikanske præsidentvalgkamp.

Og indholdet i revyen var han meget begejstret for.

- Jo, længere man kommer i forestillingen spiller de sig mere og mere op. Skuespillerne mestrede deres roller til perfektion, og personligt synes jeg at Kronprins Frederiks tale til sin mor var helt i top. Det er et stort hit, sagde John Brædder.

Se billeder fra den røde løber og ankomst i veteranbiler

Se billeder fra forestillingen, spisningen, pausen og lykønskninger

Video fra den røde løber:

Foto: Borgmester John Brædder i samtale med Venstres Flemming Jantzen under Revy-premieren torsdag aften.

BILLEDSERIE og VIDEO: Guldborgsunds borgmester John Brædder er pavestolt over Nykøbing F. Revyen.

Offentliggjort Sidst opdateret