- Jeg vil se valuta for pengene

Foto: Dige Jens

Offentliggjort Sidst opdateret

- Med 50 millioner kroner kunne vi måske brande Nykøbing eller landsdelen meget bedre. Vi kunne for eksempel få fem koncerter med U2 for det beløb.

Sådan lyder det fra Henrik Petersen, formand fra Cityforeningen i Nykøbing som kommentar til nyheden om, at Guldborgsund Kommune vil undersøge muligheden for at få DGI’s landsstævne til Lolland-Falster i 2017.

Ikke mindst med tanke på, at der vil være tale om en investering på 50 til 55 millioner kroner. De, har formanden for kommunens arbejdsmarkeds- og turismeudvalg Flemming Jantzen (V) erkendt, kan blive svære at finde udelukkende i kommunekassen.

Nyt Guldborgsunds Poul-Henrik Pedersen har da også allerede luftet tanken om, at der skal findes finansielle samarbejdspartnere i det private erhvervsliv og blandt forskellige lokale organisationer og fonde.

Cityforeningens medlemmer vil i givet fald være nogle af dem, der kunne få glæde af udsigten til omkring 30.000 potentielle kunder i forbindelse med et landsstævne. Men Cityforeningens formand er ikke udelt begejstret.

Jeg er i tvivl om, hvor god ideen er, for jeg er ikke sikker på, man får valuta for pengene, siger Henrik Petersen.