Kendte danskere og fotokunst

Er man til kendte danskere, kan man nu få sin lyst yderligere styret i form af frimærker. For Postdanmark har netop udsendt den anden serie i den løbende udgivelse, efter at den første i fjor fejrede store triumfer.

Stramt komponeret i det lille format er disse frimærker, men alligevel er der blevet plads til både et portræt på den ene halvdel af mærkerne og til noget specielt sigende om personen på den anden halvdel.

Den nye serie er behersket med værdierne, der i glædeligvis og i høj grad holder sig omkring den daglige brug. Frimærkerne er følgende:

Et mærke på "B-værdien" 5,00 kroner med forfatteren Halfdan Rasmussen som emne.

Et mærke på dagligværdien 5,50 kroner, der har den folkekære filmmand Erik Balling som tema.

Der udsendes et mærke på 6,50 kroner, der har filmstjernen Bodil Kjer som motiv.

Og endelig hædres Danmarks internationale musiknavn Niels-Henning Ørsted-Pedersen (oftest bare kaldet NHØP) med et mærke på 10 kroner.

Samtidig med denne serie har posten udsendt to mærker med emnet frimærkekunst. Denne gang er der tale om fotografering, og den stramme, sort-hvide komposition danner helt sin egen stil. Mærket på 5,50 kroner er udført af Viggo Rivad, mens mærket på 7,75 kroner skyldes Krass Clement. hov




Offentliggjort Sidst opdateret