Klar til det 28. Idestrupløbet - forhåndstilmelding, tak!
Nyt elektronisk tidtagningssytem har premiere til Guldborgsundløbernes traditionsrige arrangement 2. pinsedag.
De små veje i og omkring Idestrup og forårsmarkerne danner rammerne, når startskuddet til Idestrupløbet lyder for 28. gang 2. pinsedag mandag 20. maj.
Løbet, der byder på tre distancer på henholdsvis 3, 5 og 10 kilometer og arrangeres af Guldborgsundløberne, præsenterer i år klubbens nyerhvervede elektroniske tidtagningssystem. Hver deltager får registreret sin helt personlige tid for passage af både start og mål. Fordelen er en meget hurtig og automatiseret resultatformidling, hvor deltagerne kan tilvælge og anvende muligheder som sms, live opdatering på smartphone og diverse formidling via Facebook.
- Vi håber, at alt det smarte nye vil fungere, og i givet fald kan vi godt love, at når vi i programmet skriver, at resultatlisten vil være tilgængelig hurtigst muligt, så bliver det meget hurtigt, lyder det fra Birger Mikkelsen fra Guldborgsundløberne, der understreger, at en af konsekvenserne ved den elektroniske tidtagning er, at forhåndstilmelding bliver ekstra vigtig. Det, for at kunne fastholde løbets starttidspunkt til præcis kl. 10. Derfor henstiller vi kraftigt til, at man forhåndstilmelder sig vi www.guldborgsundloeberne.dk, er opfordringen fra Birger Mikkelsen og co.
Målsætningen for løbet er 250 deltagere, hvilket i givet fald vil være løbsrekord. Maximalt antal deltagere er 300.
I det traditionsrige løb, der fastholder forbindelsen bagud til Guldborgsundløbernes rødder under de tidlige 1980’ernes løbeboom, fokuseres der lidt på konkurrencen, men allermest på den hygge og tradition, der er forbundet med at mødes med ligesindede motionister. Der vil være præmier til hurtigste i de forskellige klasser, ligesom lodtrækningspræmier.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned