Klumper i sovsen
Foto: Foto©Jan Knudsen
Foto©Jan Knudsen
Tilbuddet om en kommende madordning i Lollands børnehaver og vuggestuer er ved at være spiseklart, men der er fortsat klumper i sovsen til den lune ret.
Formanden for børne- og skoleudvalget Tom Larsen (V) og sektorchef Ulla Lomborg holdt i går det første af to møder med bestyrelsesformænd og institutionsledere.
Tom Larsen oplyste, at på udvalgets første møde i november vil politikerne afgøre, om en eventuel madordning skal omfatte både børnehave og vuggestue i de institutioner, der har begge aldersgrupper, eller om forældrene kan fra- eller tilvælge mad til henholdsvis de 0- til 2-årige og de 3- til 5-årige i institutionen.
Hvis børnehavedelen fravælger maden, men vuggestueforældrene tilvælger den, vil især køkkenassistenterne i Nakskov, hvor der kun er op mod ti vuggestuepladser i hver institution komme i klemme, påpegede han. I Maribo er vuggestueafdelingerne større.
Sektorchef Ulla Lomborg slog fast, at jo flere institutioner, der bakker op om den nu frivillige ordning, jo billigere bliver den. Prisen ligger ikke fast endnu, da der ikke har været licitation, men bliver på omkring 18 til 20 kroner om dagen, som forældrene selv skal betale.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie