Kvinde fra Lolland føler sig snydt af HandiHelp

Løn, der ikke kom til tiden. Udeblivelse fra personalemøder og undskyldninger i massevis. Det var, hvad Katja Sidor fra Søllested på Lolland blev mødt med, da hun arbejdede for firmaet HandiHelp A/S, som efter Operation X’s afsløringer nu er blevet meldt til politiet af Københavns Kommune.

Malene, som Katja Sidor fortsat er hjælper for, bor i Fuglebjerg og har med sin sygdom muskelsvind brug for hjælp 24 timer i døgnet. Da hjælperordningen – den senere såkaldte BPA-ordning – blev ændret, så borgeren selv kunne stå for arbejdet med at ansætte hjælpere eller hyre et firma til at gøre det, valgte Malene at ansætte HandiHelp, som hun dengang havde store forventninger til.

- Vi snakkede meget om de forskellige firmaer på markedet. Men Malene fortalte, at HandiHelp havde lovet en hel masse, og at det lød rigtig godt, fortæller Katja Sidor.

Løfter var dog ét, men virkeligheden en anden.
- De lovede, at de ville være med til personalemøder hver gang, men har aldrig været det. De ringede heller aldrig tilbage, hvis vi havde brug for hjælp. Vores løn har vi heller ikke fået til tiden hver gang. Og når vi forsøgte at få dem i tale og konfrontere dem med de problemer, vi oplevede, blev vi hele tiden mødt med undskyldninger. For eksempel at personen, vi skulle tale med, sad i møde eller ikke var ansat mere, fortæller Katja Sidor.

Gavekort i stedet for løn
Den 1. september 2009 – omkring et år efter, Malene havde hyret HandiHelp – varslede firmaet, at Katja Sidor og de andre hjælpere ville få en ny kontrakt, hvor de skulle gå omkring otte procent ned i løn allerede måneden efter.

Selvom Katja Sidor og hendes kollegaer aldrig skrev den nye kontrakt under, måtte de alligevel nøjedes med den lavere løn og gavekort til biografen eller Jensens Bøfhus i stedet for penge, når de tog akuttimer.

- Det var forkasteligt. Hvad skulle jeg med gavekort? Det betød, at ingen ville tage vagterne, når folk var syge – vi fik jo ikke noget ud af det. Samtidig undrede det mig, at vi skulle gå ned i løn, når HandiHelp i samme brev fortalte, hvordan de var ved at udvide i både Kolding og Århus, fortæller Katja Sidor, der derfor også var til et møde med HandiHelps direktør, Sabit Tüfekci. Dog uden at der kom noget ud af det.

- Det er virkelig et useriøst firma. De fik penge for at hjælpe, men var der ikke for os. Samtidig var der hele tiden nye kontaktpersoner - nogle gangede anede vi ikke en gang, at vi havde skiftet, fortæller Katja Sidor.

Efter to år fik Malene da også nok af HandiHelp og valgte derfor at opsige samarbejdet med dem den 1. september 2010. Firmaet opgav dog ikke så let. Efter Malene havde opsagt kontrakten, fik hun nemlig et brev fra kommunen, hvori de oplyste, at Sabit Tüfekci havde evalueret ordningen.

Stadig ansat
- Han skrev blandt andet, at han ikke mente, at Malene var berettiget til at få hjælp via paragraf 95-ordningen, men i stedet skulle ind under paragraf 96. Det ville betyde, at HandiHelp skulle gå ind som en slags værge. På den måde ville hun sandsynligvis heller ikke selv kunne bestemme, hvem hun ville have ansat, gætter Katja Sidor.

Der blev dog ikke ændret på Malenes ordning. I stedet valgte hun at ansætte et andet firma til at administrere ansættelsen af hjælpere. Selvom Katja aldrig har modtaget en opsigelse fra HandiHelp, er hun i dag blevet ansat af det nye firma, som Malene har hyret, og er derfor fortsat hjælper samme sted.
- Men nu kommer lønnen til tiden, og de er med til alle vores personalemøder. Det er fantastisk, siger Katja Sidor, der stadig håber at få de penge, hun mener, hun har til gode hos HandiHelp.

HandiHelp havde fredag ikke tid til at kommentere sagen. De lover dog at kigge på den mandag.
  
  
 
Fakta: BPA-ordningen:
Borgerstyret Personlig Assistance (BPA) kan gives til voksne med betydelig og varigt nedsat fysisk eller psykisk funktionsevne, der ikke - eller kun i meget begrænset omfang - kan udføre almindelige daglige funktioner.

Borgeren kan vælge selv at stå for at ansætte hjælpere eller få en nærtstående, en forening eller en privat virksomhed, der tilbyder borgerstyret personlig assistance, til det. I så fald er de ansvarlige for de opgaver, der er forbundet med at ansætte og afskedige hjælpere, som for eksempel at udfærdige ansættelsesbeviser, udbetale løn mv. (Kilde: Socialministeriets hjemmeside)
 
Fakta: Sagen om HandiHelp:
TV2 kunne i programmet Operation X i sidste uge afsløre, hvordan det private firma HandiHelp, der administrerer arbejdsgiveransvaret for flere borgere med BPA, svindler med offentlige midler. Blandt andet ved at sende kæmpe regninger for vikarvagter, der slet ikke er blevet leveret, til kommunerne.
I programmet blev det også afsløret, hvordan direktøren af firmaet, Sabit Tüfekci, der selv er handicappet, snyder med sin egen handicapordning. Ifølge Operation X får hans mor nemlig hver måned 67.000 kroner for at passe ham. Og det selvom hun i lange perioder slet ikke har været til stede som hjælper.

Foto: Foto: Handihelp.dk

Katja Sidor fra Søllested var i to år ansat af HandiHelp som hjælper for en kvinde med muskelsvind. Hun er dog langt fra tilfreds med deres måde at drive firma på.

Offentliggjort Sidst opdateret