Skal du til julefrokost i firmaet er det en god ide at gå ind på hjemmesiden www.hopikanen.nu. Siden handler ikke om hvilke eskapader, der kan komme ud af en julefrokost, men derimod om at komme sikkert hjem efter at have nydt de drikkevarer, som oftest hører med til en julefrokost.
- Julefrokosten slutter først, når alle er kommet sikkert ud og hjem, siger Frank Hagerup fra den lokale afdeling af vejdirektoratet.
For at forhindre spirituskørsel, og de følger det kan få, har Sjællands Færdselssikkerhedsudvalg sendt en kalenderplakat og et brev ud til alle lokale virksomheder med mellem 5 og 150 ansatte.
I brevet opfordres virksomhederne til at sørge for hjemtransporten efter julefrokosten, hvad enten det foregår i taxa, en lejet bus eller med offentlig transport, siger Frank Hagerup
- Virksomhederne har et medansvar for at deres medarbejdere ikke kører sprit-kørsel efter julefrokosten og rigtig mange virksomheder tager heldigvis deres ansvar alvorligt.
Ud over brevet og plakaten med julegæssene ProMille og BællePelle, kan virksomhederne vinde biografbilletter og andet godt på websitet www.hopikanen.nu. Her kan man også følge med i julekalenderen og blive klogere på fakta om sprit og trafik, lovgivning, uheldsstatistik.
Hvis arbejdsgiver og arbejdsmodtager forstår at formulere det rigtigt i forhold til SKATs regler, kan arbejdsgiveren trække transporten fra.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned