Leder og personale ansat

Foto: Foto©Jan Knudsen

Strand- og skovbørnehave åbner lige efter påske.

Offentliggjort Sidst opdateret

Første dag i Eventyrskoven, som den ny strand- og skovbørnehave på Vestlolland er døbt, er tirsdag 6. april. 17 børn snakker og snakker om, at de nu skal gå i skovbørnehave, og forældre og personale glæder sig også, fortæller bestyrelsesformand Anitta Olsen:

- Der er virkelig energi, gejst og lyst samt forventning om, at det bliver en succes.

Forældrene til børnene i den kommunale institution Snurretoppen i Sandby har valgt at gå egne veje, fordi deres børnehave skal lukke. Den store farveldag bliver fredag 26. marts og tirsdag efter påske starter Eventyrskoven så.

Til leder af den private børnehave er 48-årige Birthe Krøyer Jakobsen ansat. Hun kommer fra en stilling som leder af Sakskøbing Skoles sfo, Rønnebakken.

Desuden er pædagog Eva Johnsson fra Klub Saxo i Sakskøbing ansat samt pædagog Anja Simonsen fra Snurretoppen. Pædagogmedhjælper Stine Jensen, også fra Snurretoppen, vil ligeledes være et kendt ansigt for børnene.

Kun forældre til fem børn fra Snurretoppen har valgt andre pasningsløsninger. Fire starter i andre institutioner og et barn fraflytter området:

- Så der har været god opbakning. Vi starter med 17 børn, får et til i maj og et mere i juni og så fire til i løbet af oktober og november, fortæller Anitta Olsen.

I alt er der indmeldt 29 børn - men altså nogle til senere start: - Vi er meget, meget tilfredse. Der har været god opbakning fra lokalområdet og fra udvalgsformand Tom Larsen og sektorformand Ulla Lomborg.

I det første halve år lejer Eventyrskoven Snurretoppens lokaler, indtil børnehavens egen bygning er færdigindrettet. Børnene køres så i bus fra Sandby til Frederiksdal Gods, der lægger areal til strand- og skovbørnehaven. Forældrene skal dog selv hente børnene i skoven.