Let på speederen

Borgerne i Rosendahlsgade er grundig trætte af hurtig trafik.
Nu går de til Guldborgsund Kommune for at få gjort deres gade til stillevej - eller for i det mindste at få nogle fartdæmpende “skildpadder” på strækningen mellem krydset med Vesterskovvej og Østerbro Runddel.
- Indtil nu er det kun gået ud over husdyr og sidespejle på parkerede biler, men det er kun et spørgsmål om tid, før et barn eller et ældre menneske bliver kørt over, frygter Tina Charlotte Koeffoed, som har taget initiativ til en underskriftsindsamling.

Samtlige beboere på vejen har i følge Tina Charlotte Koeffoed skrevet under på en ansøgning til Guldborgsund Kommune.
Beboerne opfatter trafikken på Rosendahlsgade som tiltagende farlig, fordi den af mange billister bruges som smutvej gennem byen.
- Det giver stærkt stigende trafik. Men herudover er det også en gade, der er så bred, at den desværre dagligt frister mange af de unge mennesker til gaderæs. Det foregår både midt på dagen, om aftenen og om natten. Flere gange dagligt hører vi hvinende dæk og ser en eller flere biler forsøge at opnå så høj en hastighed som muligt mellem krydset Rosendahlsgade/ Vesterskovvej og Østerbro Runddel.

Hastigheden er ikke blevet lavere af, at der for nylig er kommet ny asfalt på den brede gade, så komforten ved bilræs er øget.
Beboerne er trætte af både støjen og usikkerheden ved trafikken.
- Det handler ikke kun om os, der bor i gaden, for Runddelen er jo også skole- og daginstitutionsvej for rigtig mange børn og voksne, siger Tina Charlotte Koeffoed og henviser til Sofiehuset, Grønnegården, Sankt Joseph Søstrenes Skole og Østre Skole i nærheden.

Tidligere blev Rosendahlsgade brugt som en del af bybus-ruten, men nu kører bussen en anden vej, og derfor mener beboerne i gaden, at det er tid til at få bump, skilpadder eller andre chikaner, der kan få farten ned.
- Som udgangspunkt mener vi ikke, at det er en god idé at lave undvigechikaner som dem, man for eksempel ser på Hasselø eller Grønlandsvej. Der er set flere eksempler på, at biler i stedet er endt op i et hus på grund af for høj fart, siger Tina Charlotte Koeffoed, som tilbyder, at beboerne gerne selv vil ære med til at lave og eventuelt passe chikanerne.

I Guldborgsund Kommune er ansøgning modtaget og bliver behandlet på et politimøde 7. september.

Foto: Der frygtes sæligt for børn og ældre, når der køres gaderæs på Rosendahlsgade.

Beboere i Rosendahlsgade i Nykøbing frygter en ulykke, når der køres gaderæs.

Offentliggjort Sidst opdateret