Mange overvejer at få ordnet tænder i udlandet
Mere end halvdelen af brugerne på folketidende.dk overvejer at få ordnet tænder hos en tandlæge i udlandet.
Der er penge at spare på større tandlæge-konsultationer i udlandet. Og det er der faktisk flere der overvejer at benytte sig af.
Mere end halvdelen af de brugere, der har deltaget i en afstemning på folketidende.dk, svarer, at de sagtens kunne finde på at tage til tandlæge i udlandet - fordi det er for dyrt i Danmark. Helt præcist er det 52 procent, der giver udtryk for den holdning.
Hele 10 procent angiver, at de allerede har fået ordnet tænder i udlandet, mens 38 procent giver udtryk for, at de ikke overvejer at begive sig til en tandlæge i udlandet. Årsagen er primært, at de ikke kender sproget og standarden og derfor føler sig mere trygge ved behandling hos en tandlæge i Danmark.
501 brugere har deltaget i afstemningen.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker