Når Mick Øgendahls nye show, der fredag aften har premiere på Nykøbing Teater, har fået den korte og præcise titel SPAS, er det ganske enkelt fordi, han ikke vil love mere, end han kan holde.
- Sidste show hed jo Propaganda, og jeg skulle stå på mål for den titel, allerede inden folk havde set showet. Den saks vil jeg ikke rende ind i igen, siger han.
Efter at have eksperimenteret med at lave stand up ud fra forskellige koncepter har han desuden erfaret, at man ikke stiller sig selv til rådighed for at være så sjov, som man overhovedet kan, ved at begrænse sig selv.
-Jeg lavede på et tidspunkt et show, jeg kaldte Undskyld, som nok er det flotteste, jeg har lavet, men jeg følte ikke, at det var så sjovt, som det kunne have været, forklarer han.
Vejen fra idé til opførsel skal være så kort som muligt. Derfor bliver det bare halvanden times SPAS.
- Måske vil der være nogle anmeldere, der ikke længere kan se den dybere mening i det, men jeg tror at publikum - og måske særligt i den tid, vi befinder os i lige nu - har brug for at grine igennem og glemme hverdagens problemer, forklarer han.
Det er ikke kun Nykøbing, der får besøg af Mick Øgendahl. Også borgere i Nakskov kan glæde sig til showet, når han kigger forbi Nakskov Teater 25 februar.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned