Nærsamfund rykker for sygehuspenge

Nakskov blev brugt som rollemodel i regeringens og Dansk Folkepartis forlig om sundheds- og akuthuse i yderområderne, men hverken regionen eller Lolland Kommune har set en krone efter at have søgt puljepenge.

At Nakskov blev fremhævet som rollemodel for et sted, hvor det i forbindelse med en sygehuslukning ville være naturligt at placere et sundheds- og akuthus, skabte håb både i Region Sjælland og i Lolland Kommune.

At der i forliget mellem regeringen og Dansk Folkeparti også blev afsat en pulje på over 50 millioner kroner cementerede ønsket om at komme yderområderne til undsætning, og regionen og kommunen sendte prompte planerne for sundheds- og akuthuset af sted, ledsaget af en ansøgning om puljepenge. Siden er intet sket. Hverken region eller kommune har set så meget som en krone, og det har fået Foreningen Nærsamfund til at reagere.

Foreningen rykker nu sundhedsminister Bertel Haarder for pengene.
- Nakskov Sygehus vil være afviklet og lukket med udgangen af april, og samtidig står vi med et ufærdigt sundheds- og akuthus. Det skaber både frustration, frygt og forvirring i den lokale befolkning, siger foreningens formand Ole Christensen.

Både regionsrådsformanden og Lolland Kommune er orienteret om henvendelsen fra Nærsamfund.

Foto: Arkivfoto: Kim Løwenstein

Hverken regionen eller Lolland Kommune har set en krone til sundhedshus endnu. Nærsamfund rykker derfor nu Bertel Haarder for pengene.

Offentliggjort Sidst opdateret