Nakskov vinder ikke tv-energidysten

Nakskovs chancer for at vinde Danmarks største energidyst er forpasset, men byen ligger dog på en 3. plads efter at der i den forløbne uge er sparet to procent på energiforbruget.

Til sammenligning lykkedes det Ringsted at sparet fire procent og Fredericia tre procent, så nu er det tid til ransagelse i Nakskov.

Hvad gik galt?

Bedsparelsen på to procent svarer til at byen i den forgangne uge har skånet miljøet for 6 ton CO2-udledning, men der var alligevel lokalt skuffelse over at besparelsen ikke blev større.

Energidysten var arrangeret i samarbejde med TV2 Vejret, Nakskov Handel og Erhverv og en række miljøbevidste virksomheder.

Trods ihærdige anstrengelser lykkedes det kun at spare to procent på energiforbruget. Nakskov er foreløbig nummer tre i dysten.

Offentliggjort Sidst opdateret