Nej, det er ikke computerspil
Foto: Kim Møller Pedersen
BILLEDSERIE: Rollespilsklubben Fraks gjorde årets festuge lidt vildere med den ene slåskamp efter den anden fredag på Lilletorv og i byens gader.
Ork-mama alias Susanne Suhr Madsen troner frem fra Fraks-teltet i al sin majestætiske vælde med store hugtænder, som gumler på det elverøre, som orkernes madmor har i hånden denne eftermiddag på Lille Torv.
- Vi kan forklare, hvad rollespil er for noget. Der er mange forældre, der kommer hen og spørger os, om det dér med rollespil ikke bare er noget med en computer. Men det er det altså ikke, fortæller Susanne Suhr Madsen indledningsvist på spørgsmålet om, hvad rollespilsklubben Fraks med base i Kohaveskoven egentlig får ud af at være en del af festugens fredagsprogram.
Fraks er en rollespilsklub for alle aldre, og medlemmerne er fra 3 til 63 år.
Se billederne fra Nykøbing F. Festuge fredag - KLIK HER
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde