Nye programmer hos Radio Sydhavsøerne

Den 16. august får to nye programmer premiere på Radio Sydhavsøerne. Samtidig vender et tidligere program tilbage i æteren.

Programmet, der vender tilbage, er Basecamp med Carsten Adsersen, som kan høres om eftermiddagen. Det ene af de to nye programmer bliver kaldt "Blå Stue" og er et formiddagsprogram, som starter kl. 10.00. Det bliver det tidligere værtspar på morgenradioen, Maria og Søren, der folder sig ud. De lover et impulsivt og overraskende program til deres lyttere.

Det andet nye program bliver et morgenprogram med radiochef Kim Nielsen. Titlen er "Morgensamling", og Kim Nielsen kalder det selv for verdens bedste morgenprogram.
- At vi kalder det verdens bedste morgenradio er selvfølgelig mit subjektive mål, det er jo med et glimt i øjet, forklarer han om de store ambitioner.

Kim Nielsen vil gerne ændre måden at lave morgenradio på. - Vi kommer fra, at være værter, der måske har talt meget selv og fortalt, så skal jeg nu træde lidt i baggrunden og så inddrage lyttere og gæster meget mere, end vi har gjort før, uddyber han.

Denne nye retning kommer til at kræve en ekstra indsats fra Kim Nielsens side. Efter 12 år som radiochef skal han tilbage til mikrofonen, og han forventer, at det især i starten bliver en udfordring at skabe det lytterorienterede program, han ønsker.

Morgensamling kan fra 16. august høres fra 6 til 9, mens Blå Stue starter kl. 10

Foto: Foto: Patrick Kirkby

Den 16. august begynder to nye programmer hos radioen, mens et tidligere program vender tilbage

Offentliggjort Sidst opdateret