København: Det er en tiltrængt "time out" til finansmarkederne, at den europæiske centralbank valgte at holde renten i ro. Men danske boligejere med rentetilpasningslån må alligevel forberede sig på at sætte lidt flere penge af til de månedlige udgifter, skriver Nykredit Markets i en analyse.
- Renteforhøjelse eller ej, så er der udsigt til den højeste tilpasningsrente i seks år, når de danske boligejere skal have tilpasset deres F1-lån senere på året. December måned er højsæson for rentetilpasning, hvor der skal tilpasses for op imod 250 milliarder kroner, skriver cheføkonom i Nykredit Markets John Madsen.
Han venter med dagens beslutning fra ECB en tilpasningsrente på omkring 4,50-4,60 procent i december. Sidste år var den et-årige tilpasningsrente 4,15 procent. Det medfører en stigning i den månedlige nettoydelse på godt 200 kroner, hvis man har et F1-lån med en restgæld på en million kroner ved sidste års rentetilpasning.
/ritzau/
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde