Der var i sandhed ikke et øje tørt, da Flemming Bonne blev bisat i Stormarkskirken i Nakskov fredag klokken 13.
Blandt de mange fremmødte var der dog ingen, der lod sine følelser vise, som datteren. Hun afsluttede også den smukke og simple ceremoni med sine mindeord. Her blev der givet udtryk for det tætte forhold hun og hendes bror havde til faderen. For til trods for Flemming Bonnes engagement i politik, så var hans hjerte tydeligvis altid hos familien.
Datteren Tina fortalte om en barndom fuld af kærlighed. Hun startede sine ord med at sige, at dette kun var på gensyn. De rørende mindeord dækkede både over Flemming Bonnes politiske liv, men i særlig grad var fokus på de stærke bånd til familien og hans stærke person.
Med tårevædet besvær kom datteren til slutningen af sine ord:
- Denne her er til dig far: Når jeg ser et rødt flag smælde...
Med denne indledning til den røde kampsang tonede resten af kirken ind og sangen blev afsluttet stående.
Datteren introducerede derefter en trio, som skulle afslutte bisættelsen med en sang, som gennem årene havde fuldt Flemming Bonne. Nemlig To Lys På et Bord. Sangen blev en rørende afslutning på bisættelsen.
Se billeder fra bisættelsen - kilk her.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde