Menneskets bedste ven er årsag til stadig flere problemer både på Lolland og Falster. Politiet mærker en tydelig stigning i antallet af henvendelser om løse og farlige hunde.
I går gik det rigtig galt i Nykøbing, da to strejfende kamphunde brød ind til en broholmer, der gik i hundegård, mens familien var på arbejde. Broholmeren blev bidt i halsen, og overfaldet har rystet hundens ejere. Overfaldet kommer ikke særlig overraskende for politiet.
I Nakskov fortæller politiassistent Tage Høyer, at der i gennemsnit kommer tre anmeldelser hver uge om hundeproblemer i det lollandske område. Erfaringen er, at det ofte er helt umuligt at mægle selv for politiet.
- Det sker også, at jeg bliver overfuset af en hundeejer, som ikke mener, det er noget, politiet skal blande sig i, siger Tage Høyer.
Mange henvendelser til politiet er begrundet med frygt for, at store hunde for eksempel skal bryde ud af en mangelfuld indhegning. I Nykøbing F. fortæller vicepolitiinspektør Niels Denny Sørensen, om samme tendens.
- Vi får i gennemsnit en henvendelse om ugen. De handler om alt muligt, for eksempel løse hunde og hunde, der står og gør, fortæller Niels Denny Sørensen.
Bjarne Arildsen og Mogens Warrer
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned